Баріатрична хірургія. Хірургічні методи лікування ожиріння

Ожиріння стало справжньою проблемою XXI століття. Згідно з дослідженнями МОЗ, за кількістю людей з критично високою масою тіла Україна випереджає багато країн ЄС. За визначенням лікарів, ожиріння — це не естетичне недосконалість, а пожиттєва, прогресуюча та рецидивуюча (яка повертається) хвороба. Важливо усвідомити, що ожиріння — не норма і не зайва вага, а хвороба. Такий підхід в корені змінює погляди на цю проблему. Ожиріння необхідно саме лікувати, і займатися цим повинні досвідчені лікарі.

Методи лікування ожиріння

Сучасна медицина пропонує два підходи:

Спочатку застосовується саме терапевтичний метод (дієта, ендокринолог, психолог, таблетки, кодування, спорт). Однак в залежності від показань лікар може рекомендувати відразу баріатричну операцію. Розглянемо кожен метод докладніше.

Терапевтичне лікування ожиріння

Такий підхід передбачає індивідуальний підбір дієти і планування фізичних навантажень. Весь процес проходить під регулярним наглядом провідного лікаря.

Плюси. Відсутність оперативного втручання, з'являються нові корисні звички (збалансовано харчуватися, займатися спортом).

Мінуси. Такі способи лікування ожиріння — це тривалий процес, пов'язаний з вживанням спеціальних препаратів (кожен препарат має побічну дію). Гірка правда в тому, що, якщо ви хочете здорову вагу, то вам потрібно буде сидіти на дієті все життя.

Передбачає зміну об'єму шлунку або довжини поверхні всмоктування калорій в тонкій кишці. Виконується стаціонарно в лікарні після збору анамнезу та здачі всіх необхідних аналізів та досліджень.

Хірургічне лікування ожиріння

Плюси. Швидкий помітний ефект, короткий відновлювальний період.

Мінуси. Часто стан здоров'я пацієнтів настільки незадовільний, що протипокази до проведення баріатричної операції. Необхідність все життя приймати вітамінно-мінеральні комплекси. До того ж баріатрія, як і будь-яке хірургічне втручання, може призвести до незворотних ускладнень і навіть до смерті.

Баріатричних хірургія в Україні та світі

Баріатрія — комплекс заходів, спрямований на зниження надлишкової маси тіла і профілактику повторного набору. У світі щорічно зростає популярність такого виду лікування: за 15 років в 61 країні було проведено більше 800 тис. операцій. Всього лише за 2022 рік було виконано понад 800 тис операцій — це більше, ніж за попередні 15 років разом взятих. Що свідчить про ефективність цих операцій. Баріатрія набирає шалених обертів в світі.

В Україні кількість пацієнтів, які обирають баріатрію, стабільно подвоюється, баріатричні операції виконуються в Києві, Харкові та Одесі, Запоріжжі, Дніпрі. Значно менше баріатричних операцій виконується на західній частині Україні. Наприклад, у Львові баріатричні операції — це все ще поодинокі випадки, однак міграція лікарів через російску агресію може змінити карту баріатрії України.

В столичному «Центрі метаболічної хірургії» в 2018 році було проведено 9 баріатричних операцій, в 2019 — вже 51, в 2022 році, незважаючи на війну — понад 120, а в 2023 році лише за перший квартал було проведено більше 100 операцій.

Кожен пацієнт з ожирінням має знати: існують основні 4 типи баріатричних операцій, схвалених Американською та Європейською спілкою баріатричних хірургів:

Команда «Центрі метаболічної хірургії» виконує весь спектр баріатричних операцій і працює з пацієнтами будь-якого рівня складності: найважча наша пацієнтка важила 260 кг, найлегша — 90 кг.

Методи лікування надмірної ваги, що застосовуються в «Центрі метаболічної хірургії»

Поздовжня, або рукавна, резекція

Команда «Центрі метаболічної хірургії» виконує весь спектр баріатричних операцій і працює з пацієнтами будь-якого рівня складності: найважча наша пацієнтка важила 260 кг, найлегша — 90 кг.

Гастрошунтування

Одна з найбільш ефективних операцій для схуднення — найкращий варіант для пацієнтів з ожирінням, які потерпають від печії. Гастрошунтування у 50% випадків допомагає позбутися гіпертонії і в 73% — цукрового діабету (значно більші шанси, порівняно з рукавною резекцією шлунку).

Ця баріатрична операція передбачає зміну анатомії шлунково-кишкового тракту та вимагає від пацієнта постійного прийому вітамінно-мінеральних комплексів і відстеження рівня білка в крові, інакше скидання ваги може стати надмірним.

Мінігастрошунтування OAGB (one anastomosis gastric bypass)

Найпростіша шунтуюча операція, яка діє як за рахунок зменшення порції, так і за рахунок зменшення площі всмоктування в тонкій кишці. Дає можливість скинути в середньому 75% зайвої ваги. Це найпопулярніша баріатрична операція в Ізраїлі.

SADI-S

Найбільш радикальна і ефективна баріатрична операція, але порівняно малотравматична. Вона ніби поєднання двох операцій, рукавна резекція шлунку+мінігастрошунтування, тому ефективніша за кожну з них окремо взяту. В середньому пацієнт втрачає 80-85% зайвої ваги за рік.

Внутрішньошлункові балони

Ендоскопічне лікування ожиріння, при якому в шлунок вводиться силіконовий балон, заповнений 400 мл розчину. За рахунок тиску, що чиниться на стінки шлунка, пацієнт раніше відчуває насичення. Однак з часом організм звикає до балона, і лікувальний ефект знижується, а після видалення балону вага стрімко йде вгору, адже розтягнутий шлунок хоче їсти. Саме тому такий метод нами використовується виключно як тимчасовий етап підготовки складного пацієнта до основної операції, оскільки кожен втрачений кілограм жиру покращує кінцевий прогноз баріатричної хірургії.

Шлунковий бандаж

Історичний метод, який вже не використовується (бандаж — це не лише кільце на шлунок, а й трубка від цього кільця, виведена під шкіру в області пупка, з розширенням на кінці. В цю розширену частину через шкіру колють шприцом, щоб рідиною піддути чи спустити манжету. З часом бандаж треба знімати. А що потім? Процес схуднення зупиниться і є великий ризик, що ожиріння повернеться.

Показання та протипоказання до баріатричної операції

Показанням до проведення баріатричної операції є індекс маси тіла більше 35 кг/м2 або більше 30 кг/м2 в поєднанні з асоційованим з ожирінням захворюванням (цукровий діабет, артеріальна гіпертензія, жировий гепатоз печінки, підвищений рівень холестерину в крові ), інші індивідуальні медичні покази.

До протипоказань відносяться:

Післяопераційний період

Хірургічні методи лікування ожиріння варто вибрати в тому числі і за короткий період відновлення. Вже через 2 години після операції пацієнтові необхідно пити по ковтку. Часте дробове питво ефективно замінює крапельниці, оскільки швидкість надходження рідини комфортна для серця. Плюс вода, яка всмокталася природним шляхом через кишечник, зразу запускає метаболічні процеси.

Практично відразу з питвом пацієнту рекомендовано дробове сіпінговое харчування (від англ. SIP - пити маленькими ковтками), що складається з продуктів, багатих білками. Наприклад, це можуть бути спеціальні лікувальні суміші або їжа (протеїн). Такий режим повинен дотримуватися мінімум тиждень, після чого показаний поступовий перехід на перебиту в блендері їжу, а згодом на звичайне харчування малими порціями. На другу добу після операції пацієнта виписують. Обмеження в активності в подальшому відсутні.

Результативність хірургічного лікування ожиріння

Залежно від типу проведеної операції і початкових показників в середньому за місяць хворі худнуть приблизно на 10 кг, за рік ця цифра може скласти в середньому 35 кг, однак у нас є пацієнти, які схудли на близько 110 кг. Поліпшується обмін речовин, нормалізується артеріальний тиск, йдуть супутні захворювання суглобів і внутрішніх органів, викликані зайвою вагою.

Подаруйте собі нове здорове життя і постійне відчуття легкості у всьому тілі! Записуйтеся на консультацію вже сьогодні за номером 095 39 38 555

записатись на консультацію