Баріатрична хірургія. Хірургічні методи лікування ожиріння

Ожиріння стало справжньою проблемою XXI століття. Згідно з дослідженнями МОЗ, за кількістю людей з критично високою масою тіла Україна випереджає багато країн ЄС. За визначенням лікарів, ожиріння - це не естетичне недосконалість, а хронічна рецидивуюча хвороба. Такий підхід в корені змінює погляди на цю проблему. Ожиріння необхідно саме лікувати, і займатися цим повинні досвідчені лікарі.

бариатрическая хирургия

Методи лікування ожиріння

Сучасна медицина пропонує два підходи:

Спочатку застосовується саме терапевтичний метод. Однак в залежності від показань лікар може рекомендувати відразу баріатричну операцію. Розглянемо кожен метод докладніше.

Терапевтичне лікування ожиріння

Такий підхід передбачає індивідуальний підбір дієти і планування фізичних навантажень. Весь процес проходить під регулярним наглядом провідного лікаря.

Плюси. Немає оперативного втручання, з'являються нові корисні звички (збалансовано харчуватися, займатися спортом).

Мінуси. Такі способи лікування ожиріння - це тривалий процес, пов'язаний з вживанням спеціальних препаратів. У деяких випадках обмеження встановлюються на все життя, кожен зрив призводить до збільшення ваги.

бариатрическая хирургия ожирение

Хірургічне лікування ожиріння

Передбачає зміну обсягу шлунка або довжини стравоходу. Виконується стаціонарно в лікарні після збору анамнезу та здачі всіх необхідних аналізів.

Плюси. Швидкий помітний ефект, короткий відновлювальний період, запуск метаболізму.

Мінуси. Хірургічні методи лікування ожиріння виконуються під загальним наркозом, є протипоказання, необхідність все життя приймати вітамінно-мінеральні комплекси.

Баріатричних хірургія в Україні та світі

Баріатрія - комплекс заходів, спрямований на зниження надлишкової маси тіла і профілактику повторного набору. У світі щорічно зростає популярність такого виду лікування: за 15 років в 61 країні було проведено більше 800 тис. операцій. В Україні кількість пацієнтів, які обирають баріатрію, стабільно подвоюється. Наприклад, в Центрі метаболічної хірургії в 2018 році було проведено 9 таких операцій, а в 2019 - вже 51. баріатрична хірургія практикується в Києві, Харкові та Одесі.

бариатрия желудка

Методи лікування надмірної ваги, що застосовуються в Центрі метаболічної хірургії

1.Внутрішньошлункові балони

Ендоскопічне лікування ожиріння, при якому в шлунок вводиться силіконовий балон, заповнений 400 мл розчину. За рахунок тиску, що чиниться на стінки шлунка, пацієнт раніше відчуває насичення. Однак з часом організм звикає до балона, і лікувальний ефект знижується. Тому такий метод не рекомендується застосовувати довше 6 місяців. В середньому з балоном втрачають близько 15 кг. Іноді подібне втручання рекомендовано перед основною операцією, оскільки кожен втрачений кілограм жиру покращує кінцевий прогноз баріатричної хірургії.

 

2.Шлунковий бандаж

Установка манжети на верхню частину шлунка, яка призводить до зменшення його обсягу і фізично обмежує кількість з'їденого. При необхідності в манжету час від часу вколюють рідину, щоб вона займала більше місця.

 

3.Поздовжня, або рукавна, резекція

Найпопулярніша в світі операція. Вона проста, ефективна і досить щадна, тривалої дії. Передбачає видалення розтягнутої частини шлунка, що практично не порушує анатомію шлунково-кишкового тракту. Однак якщо не дотримуватися рекомендацій лікаря, є ризик, що через 3-5 років шлунок може розтягнутися знову.

 

4.Гастрошунтування

Одна з найбільш ефективних у плані зниження ваги операцій. Є кілька видів: міні-гастрошунтування, Roux-en-Y, SADI Single Anastomosis Duodeno Ileal bypass і т.п. Передбачає зміну анатомії шлунково-кишкового тракту, наприклад, видалення частини кишківника або з'єднання шлунка з тонким кишечником одним анастомозом. Такими операціями ефективно лікують ожиріння і діабет, однак вони вимагають від пацієнта постійного прийому вітамінно-мінеральних комплексів і відстеження рівня білка в крові, інакше скидання ваги може стати надмірним.

 

5.Біліопанкреатичне шунтування

Один з різновидів гастрошунтування, при якому з тонким кишечником єднають не шлунок, а дванадцятипалу кишку. Метод вважається дещо застарілим і застосовується рідко.

Показання та протипоказання до операції

Показання визначаються на підставі даних психологічного профілю, лабораторних аналізів, інструментальних методів дослідження (УЗД, гастроскопія).

До протипоказань відносяться:

  • вагітність і лактація;
  • наявність онкологічного захворювання;
  • туберкульоз;
  • ниркова, печінкова недостатність;
  • цукровий діабет I типу.

Післяопераційний період

Хірургічні методи лікування ожиріння варто вибрати в тому числі і за короткий період відновлення. Вже через 2 години після операції пацієнтові необхідно пити по ковтку. Часте дробове питво ефективно замінює крапельниці, оскільки швидкість надходження рідини комфортна для серця. Плюс вода, яка всмокталася природним шляхом через кишечник, зразу запускає метаболічні процеси.

Практично відразу з питвом пацієнту рекомендовано дробове сіпінговое харчування (від англ. SIP - пити маленькими ковтками), що складається з продуктів, багатих білками. Наприклад, це можуть бути спеціальні лікувальні суміші або їжа, подрібнена в блендері. Такий режим повинен дотримуватися мінімум тиждень, після чого показаний поступовий перехід на звичайний стіл. На другу добу після операції пацієнта виписують. Обмеження в активності в подальшому відсутні.

желудок операция

Результативність хірургічного лікування ожиріння

Залежно від типу проведеної операції і початкових показників в середньому за місяць хворі худнуть приблизно на 10 кг, за рік ця цифра може скласти близько або більше 35 кг. Поліпшується обмін речовин, нормалізується артеріальний тиск, йдуть супутні захворювання суглобів і внутрішніх органів, викликані зайвою вагою.

Подаруйте собі нове здорове життя і постійне відчуття легкості у всьому тілі! Записуйтеся на консультацію вже сьогодні.

бариатрическая хирургия

Дізнатися більше