Причини ожиріння

Розуміння суті ожиріння

Ожиріння поширюється дуже швидко, викликаючи безліч фізичних і психологічних проблем і навіть смерть. Це велика проблема для неймовірної кількості людей. Тільки в США кількість людей, що страждають ожирінням становить 30.6%, слідом йде Мексика - 24.2%. Однак дана проблема торкнулася не тільки американців, ожиріння великими темпами поширюється і по Європі: за показниками статистики, лідирує Великобританія, людей з ожирінням в даній країні - 23%, далі йде Словаччина з 22.4% і Греція - 21%. І мова йде не просто про людей з надмірною вагою. Ожиріння - хвороба, яка може поставити під загрозу ваше життя. Як тільки людина не може керувати своєю вагою, його життя також виходить з-під контролю.

Де ж проходить межа між просто надмірною вагою і ожирінням? Відповідно до міжнародної системи вимірювання індексу маси тіла, вважається що людина має надлишкову вагу при ІМТ більше 25, тоді як ІМТ більше 30 вказує на ожиріння. Ожиріння це комплексна проблема, коріння якої лежать в культурі, стилі життя, генетичній схильності і також інших факторах.

Генетичні передумови

Медичні дослідження виявили взаємозв'язок між надлишковою вагою і попередніми поколіннями. Скажімо, якщо ваші батьки і їхні батьки боролися з надмірною вагою, тоді є висока ймовірність того, що в більш старшому віці вас також буде хвилювати ця проблема. Однак, це не остаточний вердикт, отже ніхто не може звинувачувати тільки генетику.

У рідкісних випадках у вас може бути медичний діагноз, який буде впливати на вашу вагу. наприклад:

 • вроджені вади серця: через обмеження фізичної активності по мед.показам;
 • адреногенітальний синдром: підвищена концентрація гормонів надниркових залоз. Перші симптоми цього захворювання з'являються відразу після народження і зазвичай це видно по зовнішнім репродуктивним органам, швидкому зростанні і ранньому дозріванні. Пізніше це впливає на підвищення кров'яного тиску і сприяє виникненню ожиріння через високий рівень стероїдів.
 • вроджений дефіцит лептину: лептин - це гормон, що знижує почуття апетиту. Зазвичай, концентрація цієї речовини підвищується після їжі і протистоїть центру апетиту в центральній нервовій системі. Симптоми дефіциту лептину включають надмірне переїдання, ожиріння, високу концентрацію інсуліну і підвищену сприйнятливість до інфекцій.

Однак ці хвороби зустрічаються досить рідко і діагностуються в ранньому віці, так що існує ймовірність запобігти подальшому розвитку ожиріння. Хоча і важливо знати про згадані медичні захворювання,але лікування дітей, які страждають ними не вирішує проблему повністю.

Основна причина ожиріння

Ожиріння викликано підвищеним споживанням калорій, іншими словами коли ви їсте більше, ніж вам потрібно. Ці зайві калорії не використовуються щоб виробляти енергію, і відкладаються організмом у вигляді жиру, внаслідок цього підвищується вага. Точніше кажучи, в середньому 500 зайвих калорій в день будуть зайвими 0.5 кілограмами в тиждень.

Стрес + недолік сну = набір ваги

Ви можете дивуватися тому, що ваша вага продовжує рости або залишається незмінною, незалежно від того, що ви дотримуєтесь збалансованої дієти і не нехтуєте фізичною активністю. Лікарі пропонують вам звернути увагу на тривалість вашого сну, і способи, за допомогою яких ви справляєтеся зі стресом. Звичайно, організм працює краще коли отримує достатньо відпочинку, отже, коли ви не висипаєтеся ваше тіло знаходиться в режимі стресу і завдяки біохімічним реакціям накопичує жир швидше. Відомо,що коли людина втомилася, їй важче впоратися зі стресом. Але багато людей використовують їжу, як спосіб боротьби з неприємностями. Наступного разу, коли ви зловите себе під час нічного перекусу, задайте собі питання: кращий чи це спосіб боротьби зі стресом. Вам дійсно потрібні ці зайві калорії? Встановивши режим їжі і відпочиваючи по, принаймні,  8 годин, ви дійсно зможете навчитися контролювати свою вагу.

Слідкуйте за розміром вашої тарілки

Цікавим є той факт, що зовнішнє середовище також може впливати на те, скільки ви їсте. Наприклад, кілька наукових досліджень довели, що ви будете їсти більше, якщо їжа буде перебувати на великій тарілці. Це психологічний прийом. Одна і та ж кількість їжі буде виглядати по-різному, якщо її подати на великій або на маленькій тарілці. Ви можете обманювати себе що порція виглядає маленькою, але ви споживете більше калорій ніж зазвичай. Те ж саме відноситься і до розмірів упаковок з їжею. Вважається, що ви заощадите гроші, купуючи великі упаковки, але неусвідомлено ви і з'їсте більше.

Їжте менше, смакуйте більше

Лікарі називають це втратою пам'яті їжі. Це явище пов'язують з нашою звичкою виконувати відразу кілька завдань в один і той же час. Їжа та інші заняття не повинні відбуватися одночасно, оскільки в кінці кінців ви перестаєте приділяти увагу тому що ви їсте і кількості їжі, яку ви з'їли. Оскільки ви легко відволікаєтеся, проста вечеря може закінчитися переїданням. З іншого боку, повільний прийом їжі, коли ви насолоджуєтеся кожним шматочком, відправленим у рот, може принести вам набагато більше задоволення.

Остерігайтеся обесогенів

Ожиріння може бути спровоковано речовинами під назвою обесогени, які часто включені в різну їжу. Вони збивають з пантелику систему, яка регулює вашу вагу, збільшуючи кількість жирової тканини, в той же час зменшуючи кількість калорій, які ви спалюєте. Приклади обесогенів:

 • Бісфенол А - хімічна речовина, що була знайдена у їжі або консервованих напоях, яка сама по собі здатна легко потрапляти в їжу. Бісфенол А впливає на розвиток метаболічного синдрому (в групу супутніх патологій якого включено і ожиріння).
 • Фталати- знайдені в ароматах і інших продуктах, які використовуються вдома. Фталати впливають в основному на хлопчиків, зменшуючи рівень тестостерону в крові і викликаючи центральне ожиріння.
 • Діоксини – продукти горіння. Може викликати серйозний метаболічний синдром.

10 порад по контролю за вашою вагою

Ви можете контролювати деякі фактори, які сприяють набору зайвої ваги. Візьміть до уваги ці ключові моменти, які, як було доведено, здатні допомогти вирішити проблему зайвої ваги.

 • Їжте регулярно - рекомендується їсти 3 рази на день в один і той же час і не перекушувати між прийомами їжі;
 • Їжте повільно;
 • Випивайте принаймні 2 літри води щодня;
 • Фрукти і овочі повинні становити значну частину вашої дієти;
 • Обмежте солодке і фаст-фуд;
 • Їжте з маленьких тарілок і чашок, які створюють видимість того, що порція більша;
 • Не дивіться телевізор, не сидіть в інтернеті і не стійте під час їжі. Краще сконцентруйтеся на тому, що ви їсте і спробуйте відчути багатий смак їжі;
 • Не купуйте великі економічні упаковки з їжею;
 • Не ходіть в магазин голодними і спробуйте складати список їжі, яка вам потрібна;
 • Почніть займатися фізкультурою. Спускайтеся по сходах замість того, щоб користуватися ліфтом, робіть роботу по дому, почніть бігати або придумайте що-небудь ще.

Дізнатися більше