Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я близько 2 млрд дорослих (39 % населення світу) мають значний надлишок ваги. З них майже 500 млн страждають від діабету ІІ типу, і практично всі — від ожиріння печінки. З різних причин вони не можуть нормалізувати вагу за допомогою змін у способі життя, харчуванні, фізичних навантажень та медикаментів.
Свою високу ефективність у таких випадках довела метаболічна хірургія або, як її частіше називають, баріатрія — оперативне лікування пацієнтів з індексом маси тіла (ІМТ) понад 35 кг/м2. Для зниження ризику ускладнень при баріатричному втручанні пацієнтам з високим ступенем ожиріння (ІМТ понад 40 кг/м2) і супутніми захворюваннями, такими як цукровий діабет або артеріальна гіпертензія, до операції тимчасово (на 6 місяців) встановлюють внутрішньошлункові балони для зменшення маси тіла.
Ця малоінвазивна процедура триває до 30 хвилин і рекомендована усім тим, хто хоче швидко позбутися ожиріння І ступеня (з ІМТ нижче 30), а разом з тим — і від захворювань, які виникають як наслідок надмірної ваги. Маніпуляцію проводять на порожній шлунок під наркозом, частіше за все — в амбулаторних умовах.
Принцип дії внутрішньошлункових балонів для зниження ваги
Внутрішньошлункові балони (IGB) — силіконові ємності-кулі, стійкі до соляної кислоти, яка виділяється у шлунку. У здутому вигляді за допомогою ендоскопа їх вводять через рот пацієнта до стравоходу та встановлюють у порожнині шлунка, потім наповнюють спеціальною рідиною — зазвичай це фізрозчин. За 6 місяців по тому їх видаляють тим самим ендоскопом.
Займаючи значний об'єм всередині шлунку, балони для зниження маси тіла фізично перешкоджають можливості забагато їсти. Крім того, вони подразнюють барорецептори шлунка, активуючи вегетативну нервову систему людини. З часом харчова поведінка змінюється, оскільки організм звикає отримувати невелику кількість їжі. В результаті мала кількість їжі, що вживається, швидко викликає відчуття ситості. Пацієнт їсть набагато менше, не відчуваючи при цьому дискомфорту чи голоду, і худне — за півроку в середньому на 6–12 кг. Разом з тим ті хвороби, які були викликані ожирінням, не прогресують, а нові не виникають.
кандидат медичних наук,
головний хірург Центру метаболічної хірургії
Не варто боятися, що цілісність балона всередині шлунка може порушитися. Його виготовляють з міцних матеріалів, стійких до кислотності шлункового соку. Балон може луснути. Але навіть якщо балон через дефект оболонки порветься, що трапляється надзвичайно рідко, він вийде природним шляхом разом з калом. Єдиний мінус при цьому — пацієнт відразу не здогадається, що обмежувальний ефект, який створював внутрішньошлунковий балон, вже не діє. Він знову буде поглинати великі порції їжі та набирати вагу.
Може статися і так, що в балоні утвориться мікроотвір, наприклад, від риб’ячої кістки, яку випадково проковтнули. Пацієнт може дізнатися про порушення цілісності балона і помітити витік рідини за зміною кольору сечі — вона стає блакитною. Наповнювач балона спеціально підфарбовують нешкідливим для організму барвником.
Після лікування ожиріння методом встановлення внутрішньошлункових балонів пацієнтам слід неухильно дотримуватись загальних рекомендацій — це рухова активність, збалансована низькокалорійна їжа та здоровий сон. Інакше чергового набору зайвих кілограмів не уникнути”.
Проте важливо розуміти: балони для зменшення маси тіла — це проміжний етап у лікуванні ожиріння, який не гарантує остаточного вирішення проблеми, якщо пацієнт надалі не захоче дотримуватися здорового способу життя та збалансованого харчування.
Переваги і недоліки методу, протипоказання до його використання
Переваги:
Недоліки:
Протипоказання:
Познайомтесь з лікарем
кандидат медичних наук, головний хірург Центру метаболічної хірургії
Досвід
Робочі дні
Контактна інформація
Замовити
консультацію