Підготовка до баріатричної операції

Сьогодні баріатричні операції проводяться в багатьох медичних центрах у всьому світі. Вони показані як єдиний дієвий спосіб лікування ожиріння в людей з ІМТ понад 35, а також з ІМТ 30 і більше, обтяженого супутніми захворюваннями.

Мета хірургічних операцій — анатомічна зміна будови шлунка чи одразу шлунка та кишківника, у результаті чого з процесу перетравлення їжі виключається велика частина шлунка, дванадцятипала кишка та частина тонкої кишки. Коли шлунок може вміщати тільки обмежену кількість їжі, а в тонкому кишківнику скорочується всмоктування поживних речовин, то людина починає втрачати зайву вагу, не відчуваючи голоду та дискомфорту.

Здебільшого такі операції проводяться за допомогою малоінвазивної лапароскопії, яка зазвичай є хорошою альтернативою традиційній лапаротомії. Звичайно, за умови, що їх робить баріатричний хірург із багаторічним досвідом проведення успішних лапароскопічних операцій, а клініка оснащена сучасним обладнанням і всіма необхідними інструментами для баріатрії.

Цифри статистики, що переконують в ефективності та безпеці баріатричних операцій

Згідно з базою даних ASMBS Bariatric Centers of Excellence, що нараховує близько 60 000 пацієнтів, які перенесли баріатричні операції, ризик небезпечних для життя ускладнень під час проведення та після таких операцій становить у середньому 0,13 % (приблизно один випадок на 1000 пацієнтів). Цей показник є значно нижчим, ніж дані про більшість інших операцій, таких як видалення жовчного міхура, заміна тазостегнового суглоба тощо. Тому, незважаючи на поганий загальний стан здоров’я в людей із важким ожирінням до операції, ймовірність летальних випадків виключно низька. Крім позбавлення зайвої ваги (від 50 до 100 %) у пацієнтів на 89 % знижується смертність від супутніх захворювань. Наприклад:

Як підготуватися до баріатричної операції: загальні рекомендації

Необхідну інформацію пацієнт зазвичай отримує під час онлайн- або офлайн-консультації хірурга. На очній консультації він знайомиться з умовами та методами лікування, які практикуються в обраній ним клініці. Для встановлення чи уточнення діагнозу, а також детальної оцінки загального стану здоров’я пацієнт проходить передопераційне обстеження і здає необхідні аналізи. Підписуючи договір, у якому прописано тип оперативного втручання, рекомендований баріатричним хірургом, пацієнт приймає остаточне рішення стосовно вибору типу майбутньої операції.

Задля максимальної безпеки рішення про проведення відкритої чи лапароскопічної процедури залишається за хірургом. Лікар ретельно розглядає всі за і проти різних методів оперативного втручання для конкретного пацієнта. Якщо перевага віддається лапароскопії, техніка лапаротомії резервується для екстрених і непередбачених випадків. Наприклад, пацієнт стає нестабільним унаслідок виниклої кровотечі з внутрішніх органів, яку необхідно усунути якомога швидше, щоб отримати більш зручний і ширший доступ до місця “аварії”. На щастя, подібні ускладнення трапляються вкрай рідко.

Спеціальна підготовка перед баріатричною операцією в Центрі метаболічної хірургії

На сьогодні Центр метаболічної хірургії вважається кращою в Україні клінікою з оперативного лікування ожиріння. У Центрі розроблений спеціальний план, згідно з яким пацієнти готуються до баріатричної операції. Від першої консультації аж до одужання хворих на ожиріння веде кандидат медичних наук, баріатричний хірург із 19-річним стажем успішного проведення лапароскопічних операцій, член Міжнародної федерації хірургії ожиріння Андріан Остапович Рейті.

Під час ознайомчої бесіди з пацієнтом лікар проводить збір анамнезу — отримує зі слів хворого та з поданих ним медичних документів інформацію про історію виникнення хвороби, її перебіг та розвиток, а також визначає наявність показань до хірургічного лікування надлишку ваги. Лікар повинен переконатися в тому, що пацієнт дійсно намагався позбутися зайвої ваги за допомогою дієт, терапевтичних методів і фізичної активності, прагне вести здоровий спосіб життя, однак знизити надлишкову масу тіла йому не вдається.

Хворий самостійно чи в нашому Центрі проходить ретельне інструментальне обстеження (зазвичай це займає 1–2 дні), зокрема:

Пацієнт здає лабораторні аналізи для підготовки до баріатричної операції:

Ці діагностичні процедури, а також у разі потреби додаткові консультації з вузькими спеціалістами: кардіологом, ендокринологом, дієтологом — дадуть змогу визначити наявність і ступінь тяжкості супутніх захворювань, виключити протипоказання та дібрати оптимальний для конкретного пацієнта тип хірургічного лікування.

Після того як з урахуванням переваг і згоди пацієнта вибір зроблено та призначена операція, лікар прописує коригування в харчуванні — дієту, якої хворому необхідно чітко дотримуватися протягом щонайменше трьох тижнів до хірургічної процедури. До неї входять продукти з високим вмістом білків, низьким вмістом вуглеводів (особливо швидких) і достатньої кількості рідини. Рекомендується:

Така дієта допоможе:

Мінімум за місяць до операції пацієнтові необхідно відмовитися від куріння та вживання алкогольних напоїв. Куріння збільшує ризик виникнення післяопераційних ускладнень, таких як інфаркт міокарда, інсульт, тромбоемболія, інфекція, пневмонія тощо. Звужуючи просвіт кровоносних судин, куріння уповільнює загоєння ранових поверхонь. Протягом шести тижнів після відмови від цієї шкідливої звички поліпшується робота легень і постачання в організм кисню, зменшується ризик виникнення тромбів, зміцнюється імунна система.

запрещенные продукты перед бариатрической операцией

Пацієнтам настійно рекомендується підвищена фізична активність. Вона покращує самопочуття, загальний тонус, дієздатність легень і серця. До звичних щоденних справ (офісна робота, відвідування магазину, прибирання тощо) слід додати прогулянки, регулярні фізичні вправи та заняття плаванням принаймні півгодини на день. Пацієнтам з обмеженою фізичною активністю рекомендується відвідувати басейн. У воді вправи робити легше, оскільки тіло стає невагомим.

Фізична активність і дотримання дієти дають змогу схуднути до операції на 2–3 кг і більше, а також зменшити розміри печінки. Під час хірургічної процедури це полегшує доступ до шлунка, який “ховається” під великою печінкою. Коли її піднімають, збільшується ризик пошкодження та кровотечі.

У пацієнтів, які чітко дотримуються порад лікаря, баріатрична операція проходить легше та швидше, а відновлення настає за більш короткий період.

День напередодні операції

Перед операцією пацієнтові знову призначається зустріч із хірургом. Це необхідно, щоб проінформувати хворого про перебіг операції та відновний період, а також познайомити з анестезіологом, який розповість про:

Зі свого боку, пацієнт повинен:

Наприклад, аспірин, плавікс, токоферол (вітамін Е) збільшують ризик виникнення кровотечі, а протизаплідні таблетки з естрогенами можуть призводити до утворення тромбів.

Неспішна, ретельна підготовка пацієнта до баріатричної операції, дотримання рекомендацій анестезіолога та хірурга мінімізують ризик ускладнень під час процедури, є запорукою її успішного проведення та швидкого відновлення з хорошим результатом.

бариатрическая операция клиника

Дізнатися більше