Ожиріння у дітей

Дитяче ожиріння і як з ним боротись ?

Кожна третя дитина чи підліток страждають від ожиріння, або мають зайву вагу. Ожиріння серед дітей – епідемія, яка на жаль призводить до серйозних проблем зі здоров’ям, щороку в Україні виявляється 15.5 тис., нових випадків дитячого ожиріння. Наразі набагато частіше зустрічаються ті проблеми зі здоров’ям серед малечі, які раніше були притаманні лише дорослим, такі як: високий рівень холестерину, цукровий діабет другого типу, високий кров’яний тиск, соціальні проблеми та погана самооцінка, порушення сну та нічне апное, ортопедичні проблеми.

Діти з надмірною вагою від 70 до 80 % матимуть ожиріння в дорослому віці. Ожиріння збільшує ризик розвитку серцевих захворювань, онкології та інсульту - провідних причин смерті серед дорослих.

В чому різниця між надлишковою масою тіла та ожирінням?

Ожиріння і надлишкова маса тіла – це медичні класифікації, які визначаються залежно від індексу маси тіла. У дітей індекс маси тіла змінюється залежно від віку, тому лікарі користуються діаграмами росту та перцинтилями для визначення класифікації маси тіла. Надмірна маса тіла визначається, коли ІМТ припадає від 85 до 94,5 перцинтиля, а ожиріння коли ІМТ більше 95 перцинтиля на діаграмі росту.

Вік коли формуються звички харчування у дитини

Основа здоров’я дитини формується, з періоду вагітності матері та до 5 років. Вагітність – це той критичний період, коли здоров’я та звички матері, її харчуваннята фізична активність напряму впливають на дитину, яка ще тільки розвивається.

В перші роки дитині прививаються основи її харчової поведінки, вона починає розуміти відчуття голоду, ситості, визначає переваги в їжі та перекусах, розвиваються моторні навички. Встановлюється режим сну та активності. І це є фундаментом для подальшого розвитку дитини.

Ряд факторів сприяє розвитку ожиріння: відсутність фізичних навантажень, малорухомий спосіб життя, нездорова їжа, несприятливі фактори довкілля. Важливим є те, що всіма цими факторами можна керувати.

Які звички допомагають дитині схуднути?

Важливо зрозуміти, що дитину обмежувати в їжі не варто. Вона має бути в середовищі здорових звичок, перш за все прикладом мають бути батьки.

Необхідно користуватись правилом 5-2-1-0, що означає:

  • 5 або більше фруктів, або овочів на день в раціоні
  • 2 години, або менше розважального екранного часу
  • 1 або більше активних ігор
  • 0 солодких напоїв

Мета цих правил - пригальмувати набір надмірної ваги, виробити звички здорового харчування.

Здорові звички, знижують розвиток захворювань, навіть якщо маса тіла , ще не встигла знизитись. Схуднення має серйозний вплив на довгострокову перспективу здоров’я дитини. Дослідження показують, що ожиріння до підліткового віку різко знижує розвиток ожиріння в дорослому віці.

Надмірна кількість екранів, включаючи телефони, комп’ютери, відеоігри та телевізори спричиняють меншу фізичну активність серед дітей вдома та в школі. Малорухомий спосіб життя, означає, що в житті дитини відсутні вправи для її здорового розвитку.

Щоб забезпечити нормальну вагу, необхідний правильний енергетичний баланс.

Батьки можуть допомогти дитині не набирати зайвих калорій користуючись корисними порадами:

  • Будьте в курсі росту та ваги вашої дитини. Використовуйте калькулятори ІМТ для визначення потенційного ризику проблем з вагою вашої дитини.
  • Забезпечте раціон дитини поживними, зі зниженою калорійністю продуктами, фруктами та овочами. Уникайте продуктів з підвищеним вмістом цукру та жирів.
  • Переконайтесь, що у дитини є постійний доступ до якісної питної води. Обмежте вживання солодких вод та соків.
  • Допоможіть дитині отримати необхідну кількість фізичної активності на день.
  • Будьте для дитини прикладом, займіться своєю вагою та здоровим харчуванням вашої родини.

Звички здорового способу життя допоможуть дитині приймати правильні рішення стосовно свого здоров’я в дорослому віці.

Дізнатися більше