Коли дієта не допомагає: ступені ожиріння та хірургічне лікування

Ожиріння — це небезпечна хвороба. Зайва вага суттєво знижує якість життя, сприяє збільшенню навантаження на внутрішні органи, призводить до хвороб суглобів і хребта, артеріальної гіпертензії, атеросклерозу, безпліддя та імпотенції, онкологічних захворювань і психологічних проблем. Ожиріння IV ступеня різко збільшує ризик передчасної смерті.

Лікувати ожиріння можна консервативними та радикальними методами. Майже завжди розпочинають із консервативного лікування — це дієти, фізичні навантаження та психотерапія. Якщо такий підхід не дає результатів протягом тривалого часу, на допомогу приходить баріатрія. Баріатричні операції — це безпечний, прогнозований і результативний спосіб зниження ваги із тривалим ефектом.

Чим загрожує ожиріння

Професійна медична спільнота виділяє 4 ступені ожиріння. Якщо на перших стадіях ще є шанс впоратися із проблемою самостійно, то на двох останніх без допомоги фахівця не обійтися.

Оцінити ступінь ожиріння можна за індексом маси тіла: маса (кг)/зріст (м²) = ІМТ. Відповідно до отриманих даних ІМТ виділяють такі стадії хвороби:

У разі ожиріння першого і другого ступенів люди зазвичай не скаржаться на проблеми зі здоров’ям, тільки іноді виділяють слабкість і підвищену стомлюваність. А ось на третій і четвертій стадіях самопочуття різко погіршується: з’являється задишка за найменшого фізичного навантаження і навіть у стані спокою, спостерігається біль у ділянці серця, прискорене серцебиття, перебої в серцевій діяльності, головний біль, сонливість, зниження працездатності. У хворих часто розвивається атеросклероз, захворювання серця, суглобів, печінки й жовчовивідних шляхів, цукровий діабет. За морбідного ожиріння ризик передчасної смерті підвищується у 5 разів. У більшості випадків єдиний спосіб подолати морбідне ожиріння — хірургія.

Ще один спосіб визначити ступінь складності проблеми — розрахувати співвідношення об’єму талії до об’єму стегон. Поділіть об’єм талії в сантиметрах на об’єм стегон у сантиметрах. Якщо отримане значення перевищує 0,95 для чоловіків і 0,85 для жінок, є привід говорити про абдомінальне ожиріння. Чим небезпечне абдомінальне ожиріння? Воно частіше призводить до розвитку метаболічного синдрому (ожиріння, цукровий діабет другого типу й артеріальна гіпертензія), а також є фактором ризику розвитку ішемії міокарда та інсульту. Жирові клітини можуть накопичуватися не тільки в підшкірно-жировому шарі в ділянці живота, а й навколо внутрішніх органів. Вісцеральний жир є гормоноактивним, він викликає порушення обміну речовин, функції статевих залоз, роботи серцево-судинної системи тощо.

Ожиріння — це не тільки косметологічна та естетична проблема. Від успішного лікування цієї хвороби залежить якість і тривалість життя. Якщо виправити ситуацію консервативними методами неможливо, варто вдатися до баріатричної хірургії.

Лікування ожиріння в жінок і чоловіків у Центрі метаболічної хірургії: види операцій

Наш Центр хірургії ожиріння в Києві пропонує кілька різновидів баріатричних операцій, що дають можливість позбутися зайвої ваги:

Вибір конкретного хірургічного методу здійснює лікар-хірург разом із пацієнтом, враховуючи стан здоров’я, анамнез, результати обстежень і аналізів, а також цілі схуднення. Команда Центру метаболічної хірургії в Києві лікує ожиріння будь-якого ступеня безпечними малоінвазивними методами, які не потребують тривалого періоду відновлення.

Коментар від Андріана Рейті

кандидат медичних наук,
головний хірург Центру метаболічної хірургії

Зниження ваги хірургічним шляхом дає можливість досягти виняткових результатів. Завдяки баріатричній операції змінюється будова шлунково-кишкового тракту: після оперативного втручання зменшується кількість їжі, яку може вжити пацієнт за один прийом, і сповільнюється всмоктування поживних речовин у тонкій кишці.

Після баріатричних операцій хворі зазвичай дуже швидко скидають зайву вагу. Крім того, вдається повністю позбутися чи суттєво зменшити прояви супутніх захворювань, асоційованих з ожирінням (артеріальна гіпертензія, синдром обструктивного апное сну й навіть цукровий діабет другого типу). Наприклад, шунтування шлунка дає можливість повністю зупинити прогресування діабету другого типу.

Ми пропонуємо комплексний підхід до лікування ожиріння — з кожним пацієнтом працює ціла команда фахівців. Ви не залишитеся наодинці з проблемою навіть після виписування зі стаціонару — лікарі цілодобово перебувають на зв’язку з пацієнтом для контролю всіх показників і змін в організмі. Ми навчимо вас жити в новій вазі та допоможемо скоригувати спосіб життя.

Який шлях ми проходимо разом із пацієнтами

Хірургія ожиріння — це складний багатоетапний процес. Звернувшись до Центру метаболічної хірургії в Києві, ви отримаєте повноцінний супровід на всіх етапах — від психологічної підготовки до інформаційного супроводу та підтримки команди фахівців після виписування зі стаціонару.

Первинна консультація хірурга

Під час первинної консультації між лікарем і пацієнтом налагоджуються довірливі партнерські стосунки. Фахівець знайомиться з анамнезом, виявляє причини зайвої ваги, вивчає, яких результатів вдалося досягти за допомогою консервативних методів схуднення.

Обстеження

Передопераційна підготовка завжди включає повне обстеження організму: потрібно здати аналізи (зокрема й на гормони щитоподібної залози), зробити ЕКГ, флюорографію, гастроскопію, УЗД органів черевної порожнини, сканування вен тощо. Після проходження комплексного обстеження ендокринолог і гастроентеролог дадуть свої висновки.

Це важливо! Наш центр хірургії ожиріння в Києві дає можливість пройти всі обстеження та здати аналізи безпосередньо у клініці — не треба нікуди їхати та витрачати свій час!

Передопераційна підготовка

Після вибору техніки для операційного втручання лікар-хірург детально розповість, як підготуватися до операції. Загальні рекомендації такі: за 2 тижні треба перейти на низькокалорійне харчування, щоб знизити навантаження на печінку й підвищити успішність оперативного втручання. Важливо також відмовитися від паління, вживання алкоголю та прийому деяких ліків.

Операція

Хірургічна операція проти зайвої ваги проводиться під загальною анестезією. Ми застосовуємо безпечні сучасні препарати без побічних ефектів. Залежно від виду втручання операція зазвичай триває півтори-дві години. Перед втручанням та після операції за станом пацієнта спостерігає анестезіолог-реаніматолог. 

Перебування у стаціонарі

Після операції пацієнти проходять відновлювальний період у комфортних сучасних палатах стаціонару. Завдяки малоінвазивним хірургічним підходам у більшості випадків виписування з клініки відбувається вже через два-три дні. Уже за кілька годин після операції пацієнт може вставати з ліжка та ходити. Перед виписуванням зі стаціонару хірург проводить контрольний огляд і дає рекомендації щодо подальшого способу життя.

Післяопераційний період

Хірургія при ожирінні — це тільки перший етап на шляху до здорового тіла без зайвих кілограмів. Період відновлення — не менш важливий. У цей час ви не залишаєтеся наодинці! Вас завжди супроводжуватиме команда фахівців Центру метаболічної хірургії в Києві — дієтологи, психологи, реабілітологи, фахівці з лікувальної фізкультури. Ви отримаєте чітку схему харчування, фізичних навантажень, корекції способу життя та завжди зможете звернутися до фахівців з актуальними запитаннями про стан свого здоров’я.

Довірте своє здоров’я професіоналам із Центру метаболічної хірургії в Києві!

Дізнатися більше