Харчування після баріатричної операції

Ожиріння — це хронічне захворювання, тому після хірургічного лікування необхідно дотримуватися рекомендацій лікаря з дієтичного харчування протягом усього життя. Це особливо важливо в післяопераційні 1,5–2 роки, які мають вирішальне значення в набутті нових звичок у харчовій поведінці. Здорове харчування та відновлення після баріатричної операції взаємопов’язані.

Правильно підібране харчування сприяє швидкому загоєнню швів у шлунку та кишечнику в післяопераційний період. До того ж воно запобігає надмірному розтягненню новосформованого шлунку (пацієнт при цьому може харчуватися повноцінно та вживати різноманітну їжу, різноманітно – немає такого слова,), забезпечує тривалу втрату ваги до її нормалізації, а також хороше самопочуття. Важливо пам’ятати, що зміни в харчовій поведінці, а також у щоденному раціоні потрібно закріпити, адже тільки так можна зберегти досягнення, набуті внаслідок успішного хірургічного лікування зайвої ваги. І організму для цього потрібен час!

правильное питание после бариатрической опе-рации

Основні принципи харчування після баріатричної операції

Після хірургічної операції зі зниження ваги призначається дієтичне харчування, яке включає чотири специфічні періоди.

Перший період починається з першого дня після хірургічної процедури та триває зазвичай тиждень або трохи довше (це визначається індивідуально). Найважливіше в ці дні — не допустити зневоднення організму, тому пацієнт повинен випивати не менш ніж 1,2 л рідини протягом доби. Напої, які можна вживати:

Як їсти та пити після операції зі зменшення шлунка? Пити необхідно часто й обов’язково маленькими ковтками. Не варто чекати на спрагу, адже іноді після операції бажання пити не виникає. Не можна пити через трубочку, оскільки в такий спосіб заковтується повітря, що може спричинити відрижку з больовими відчуттями в грудях. Слід уникати напоїв із кофеїном, оскільки він підсилює виведення рідини з організму, та солодких напоїв — вони можуть викликати демпінг-синдром.

Напої не повинні бути дуже холодними чи гарячими. Якщо сеча стає каламутною і темною (у нормі вона солом’яно-жовтого кольору), потрібно збільшити кількість рідини, що випивається протягом дня.

Другий період триває 2–3 тижні, вирізняється введенням до раціону м’якої їжі з низьким вмістом жиру та багатої на білки. Це:

Ближче до кінця другого періоду можна з обережністю вводити до раціону напіврідкі високобілкові нежирні продукти. Це м’ясо свійської птиці та риба у вигляді супу-пюре. Невелика порція (2 столові ложки) зазвичай дає відчуття ситості. Їсти потрібно 4–5 разів на день, обов’язково приймати кальцій, вітаміни D і В12, а також полівітаміни. Не можна пити воду чи будь-які напої менше ніж за 15 хвилин до і не раніше ніж 30 хвилин після їжі (цього правила потрібно дотримуватися і надалі).

Третій період (кінець третього чи початок четвертого тижня) — це час м’якої їжі, яку можна легко розчавити виделкою. Основна увага приділяється джерелам високоякісного білка. У раціоні має бути їжа, багата на білки: пісне м’ясо птиці, риба, сир, яйця, сир нежирних сортів. Меню слід урізноманітнити кількома порціями овочів, випивати не менш ніж 1,5 л рідини на день.

Четвертий період (розпочинається після четвертого тижня) характеризується введенням до раціону твердої їжі. Важливо робити це обережно й поступово. У цей період активного зниження ваги (триває 1–2 роки) і до кінця життя дієта повинна складатися переважно з білкових продуктів із додаванням овочів, фруктів і ягід. Також слід максимально обмежити кількість вуглеводів (особливо швидких), а вживання рафінованого цукру виключити повністю.

У цілому така дієта не надто відрізняється від загальних рекомендацій стосовно здорового та збалансованого харчування. Приймання їжі слід припиняти, щойно настає відчуття ситості, інакше шлунок буде розтягуватись, кількість споживаної їжі збільшуватиметься, а маса тіла, відповідно, зростатиме.

питание через 2-3 недели после бариатрической операции

Харчування після операції зі зменшення шлунка: поради лікаря

Андріан Рейті — кандидат медичних наук, член Міжнародної федерації хірургії ожиріння, працює в київському Центрі метаболічної хірургії. Лікар має 19-річний досвід у лапароскопічній хірургії та проводить успішні баріатричні операції з застосуванням найсучасніших дієвих методів оперативного лікування ожиріння.

Лікарська діяльність Андріана Рейті не обмежується хірургією. Він бере активну участь у реабілітації прооперованих ним хворих, а також спільно з нутриціологом і дієтологом Центру розробляє для кожного пацієнта післяопераційний раціон із персоналізованим списком продуктів. Крім конкретно поставлених цілей щодо зниження та утримання нормального ІМТ під час складання раціону обов’язково враховуються особисті смаки пацієнта. Серед загальних порад слід виділити важливі рекомендації щодо необхідності змінити не тільки вибір їжі, але й звички стосовно її приймання.

запрещенные продукты после бариатрической операции

Необхідно зв’язатися з лікарем, якщо:

Усі ці явища вимагають обов’язкової консультації лікаря і коригування дієти.

Дізнатися більше