ЛІКАР ЗНАЄ: Хірургія як ефективний метод лікування ожиріння

Ожиріння та зайва вага – поняття, які часто ототожнюють. І як наслідок ставлення до проблеми стає не серйозним. В чому ж різниця? Та чому потрібно лікувати ожиріння? На ці та інші питання журналістам «Радіо Київ – 98 FM» відповів керівник «Центру метаболічної хірургії» баріатричний хірург Андріан Остапович Рейті:

- Що лікарі називають надмірною вагою?

Надмірна вага і ожиріння – це дві різні речі. Надвірна вага – це варіант норми. Це той стан, в якому, в більшості випадків, за допомогою дієти і спорту ви зможете її знизити і прийти в норму. Ожиріння – це хвороба. І вона характеризується трьома словами: хронічне захворювання (тобто буде все життя), рецидивуюче захворювання (буде повертатися), прогресуюче захворювання (вага з часом буде підніматися). Ми з вами зрозуміли різницю між надмірною вагою і ожирінням, а тепер потрібно зрозуміти різницю між баріатричним і пластичним хірургом.

– Ліпосакція допомагає вилікувати ожиріння?

Найбільша в об'ємі ліпосакція не витягне більше ніж 8 кілограмів жиру. При вазі 160 кілограмів – це капля в морі. Баріатричні хірурги борються не з жиром, який є наслідком, а з калоріями, які є причиною ожиріння. І наша задача зменшити потрапляння калорій у кров. Цього можна досягти двома шляхами: зменшення порцій їжі і зменшення всмоктування. Тому і операції діляться на 2 види: обмежуючі (рукавна резекція шлунку) і шунтуючі (мінігастрошунтування, гастрошунтування та SADI-S).

– В чому переваги шунтуючих операцій?

Цей тип операцій, більш прийнятний для тих пацієнтів, в яких більш погане здоров'я. Тобто цукровий діабет, для нього це операція вибору. І швидше за все 87 % людей, яким зроблять шунтуючу операцію або позбудуться цукрового діабету, або значно знизять необхідність медикаментів. Тобто з інсуліну перейдуть на таблетки чи зменшать дозу інсуліну. Чи якщо до того були на таблетованій формі лікування, в них вже не буде необхідності приймати, тому що рівень цукру знизиться до норми. Також при цих операція у 50% випадків пацієнт позбавляється артеріальної гіпертензії. На першому виді операцій такого чудового результату немає, там слабший результат. Також при цих операція більше падає рівень шкідливих жирів у крові.

– Як проходить післяопераційний період, чи це відбувається лапароскопічно?

Ці всі операції виконуються лапароскопічно. І 90% відсотків моїх пацієнтів виписуються на 1 чи 2 добу після операції. Після рукавної резекції шлунку дискомфорту у ранньому післяопераційному періоді може бути більше за рахунок нудоти, ніж після складніших (шунтуючих) операцій.

– Менший шлунок і просто не хочеться їсти, чи як це працює?

Рукавна резекція має 2 механізми впливу. Перший механізм обмежуючий – просто немає можливості фізично вмістити більше їжі, ніж ту, яку я спочатку формую (60-100мл, тобто як куряче яйце). Через рік вони дещо можуть розтягнути – в 2 рази (200 мл).

Другий механізм: ту частину шлунку, яку видаляємо, в більшості випадків, в ній містяться клітини, які виробляють гормон голоду – грелін. Часто мої пацієнти заходять в магазин і забувають для чого зайшли. В них немає апетиту, але в частини є. Ми поки на це не впливаємо. Але через рік ті клітини, які виробляють грелін, які залишились у частині шлунку неоперованій, вони набирають потужності. І голод повертається. Тому за рік після операції потрібно заново сформувати звичку правильного харчування. Це філософія всієї баріатрії. Операція лише поштоф.

– Що, крім контролю за їжею, ще повинен робити пацієнт після операції, щоб вага йшла і не поверталась?

Спорт і вода – дві речі, на яких я швиденько зупинюся. Жир – це «дрова», м'язи – це «печі», де ці «дрова палять» . Чим більше у Вас «печей», тим більше у Вас скинеться вага. Тому хлопці скидають краще, ніж дівчата. І ще, після баріатрії, якщо ви не користуєтесь м'язами, організм в першу чергу їх ліквідує. Якщо ви ними користуєтесь, спорт для цього треба, то організ буде їх оберігати. Треба займатися спортом, щоб було більше м'язів, щоб ці м'язи могли більше спалити жиру. От для чого спорт. І для чого вода? Це все діло нікуди не піде без води. Вода – це наш «бензин» . Тому вода, спорт і дієта – три складові успіху.

Повне інтервю баріатричного хірурга Андріана Рейті дивіться на YouTube-каналі «Радіо Київ – 98 FM»:

Якщо ви страждаєте від ожиріння і бажаєте позбутися проблеми - записуйтеся на консультацію до баріатричного хірурга Андріана Рейті за номером +380953365474 або заповніть форму:

записатись на консультацію