Лапаротомія та лапароскопія в хірургічній практиці

Лапароскопія або лапаротомія як методи лікування та діагностики різних захворювань, що потребують оперативного втручання, широко застосовуються в хірургічній практиці.

Лапаротомія — це традиційна методика, яку застосовують хірурги для отримання доступу до органів малого таза та черевної порожнини хворого. Іншими словами, це відкрита порожнинна операція з пошаровим поздовжнім або поперечним розтином шкірних і м’язових тканин передньої черевної стінки для візуалізації внутрішніх органів. Донедавна лапаротомія була єдиним способом проведення порожнинних операцій.

Лапароскопія — це сучасний малоінвазивний метод хірургічного втручання в організм хворого через 2 (і більше) невеликих проколи в черевній стінці. Від самого початку лапароскопія була розроблена для діагностики та лікування гінекологічних хвороб, однак уже понад 35 років цей метод широко застосовується для хірургічного лікування раку, ожиріння, урологічних та інших внутрішніх хвороб людини.

бандажирование желудка для похудения
лапароскопическая резекция желудка при ожирении

Чим лапароскопія відрізняється від лапаротомії

Відмінність цих двох процедур полягає у способі розрізування покривних тканин. Відповідно інструменти для цих методів знадобляться різні. Лапаротомна хірургія здебільшого вимагає розрізання шкіри й м’язових тканин живота довжиною від 5 до 25 см із метою візуалізації та зручного доступу хірурга до внутрішніх органів пацієнта. Лапароскопічна ж хірургія застосовує метод замкової щілини, що усуває потребу в таких великих розрізах, як у попередньому випадку. У цьому й полягає головна відмінність лапароскопії від лапаротомії.

Хірург бачить проблемний орган із середини тіла за допомогою лапароскопа — оптичного приладу, оснащеного джерелом світла та крихітною відеокамерою. Цей прилад вводиться в черевну порожнину пацієнта через маленький прокол в області пупка по троакару (хірургічний інструмент у вигляді вузької порожнистої трубки). Живіт перед операцією роздувають із використанням вуглекислого газу. Відеокамера передає чітке зображення внутрішніх органів на монітор комп’ютера. У разі потреби зображення можна збільшувати в кілька разів.

Дивлячись на екран, хірург здійснює необхідні лікувальні маніпуляції за допомогою спеціальних інструментів. Вони вставляються через троакари в додаткові розрізи. Зазвичай їх роблять 3–4, їхній діаметр становить від 5 до 10 мм. Для діагностичної лапароскопічної процедури вистачить одного розрізу діаметром 7–10 мм.

Які переваги має лапароскопія у порівнянні з лапаротомією, та навпаки

У сучасній хірургічній практиці лапароскопічний метод у порівнянні з лапаротомічним набуває все більшої популярності завдяки низці переваг. А саме:

Основні переваги лапаротомії:

Загрозливі для життя ускладнення, які можуть виникати під час лапароскопічних і лапаротомічних втручань, а також у післяопераційний період, приблизно рівносильні, однак бувають нечасто — у 0,3 % випадків.

Який метод обрати?

Рішення про те, якому хірургічному методу варто віддати перевагу, залежить від передопераційного діагнозу та загального стану здоров’я хворого. Враховуються також технічні можливості та устаткування операційної, досвід і кваліфікація лікаря. Основними протипоказаннями до застосування лапароскопічного методу є:

Пацієнту необхідно обговорити з лікарем усі ризики, переваги та недоліки кожного методу. Зверніться до команди bariatr.com — центр оснащений найякіснішим в Україні медичним обладнанням і арсеналом енергетичних інструментів від світових виробників. Проконсультуйтеся з кандидатом медичних наук, баріатричним хірургом Андріаном Рейті, який має 19-річний досвід проведення успішних лапароскопічних операцій, щоб з’ясувати всі питання, пов’язані з хірургічним методом лікування ожиріння.

Дізнатися більше