Зайва вага вже давно перестала бути виключно естетичною чи психологічною проблемою й набула глобальних масштабів. За даними ВООЗ, від неї страждає понад 2 мільярди людей. Це близько 30% усього населення світу.
Хворі на різних стадіях ожиріння мають високий ризик розвитку цукрового діабету, серцево-судинних захворювань, хвороб суглобів. Фахівці Американського товариства клінічної онкології також б'ють на сполох — у людей з надлишковою масою частіше за інших діагностують найбільш летальні види раку.
Де проходить межа між зайвою вагою та ожирінням? Які бувають ступені ожиріння та коли варто звертатися до лікаря? В яких випадках оптимальним буде хірургічне лікування ожиріння? Розбираємося з усіма актуальними запитаннями у цій статті.
В чому полягає небезпека
За останні три десятиліття рівень поширення надлишкової маси тіла у світі виріс на 30 і 50% серед дорослих і дітей відповідно. Зниження ваги — це не тільки питання естетики чи подолання психологічних комплексів. Це питання якості й тривалості життя.
Зайві кілограми підвищують ризики супутніх захворювань і передчасної смерті. Так, наприклад, ризик серцево-судинної смертності підвищується в 4 рази, а смертності через онкологію у 2 рази. Сьогодні міжнародна спільнота лікарів розглядає ожиріння як найважливіший фактор ризику:
- серцево-судинних захворювань (17-23% випадків ішемічної хвороби серця, 17% — артеріальної гіпертензії);
- цукрового діабету 2-го типу (до 44-57%);
- жовчнокам'яної хвороби (30%);
- остеоартриту (14%);
- злоякісних новоутворень (до 11%).
Ожиріння — це хронічне мультифакторне захворювання, що проявляється надлишковим утворенням жирової тканини. Зазвичай до нього призводить енергетичний дисбаланс: людина споживає значно більше калорій, ніж витрачає енергії. Близько 95% пацієнтів страждають на так зване екзогенно-конституційну форму — вона пов'язане саме з надмірним споживанням калорій і низькою витратою енергії. І тільки 5% пацієнтів страждають на вторинну (симптоматичну) форму, що розвивається на фоні інших патологій, наприклад, ендокринних.
Ожиріння майже завжди супроводжується специфічними ускладненнями та супутніми хворобами:
- цукровий діабет 2-го типу;
- артеріальна гіпертензія;
- синдром обструктивного апное сну;
- неалкогольна жирова хвороба печінки;
- синдром полікістозних яєчників;
- остеоартрит;
- стресове нетримання сечі
- гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.
До того ж люди з зайвими кілограмами часто страждають від обмеження мобільності та соціальної дезадаптації, а також психоемоційних розладів через стигматизацію великої ваги в соціумі.
Ступені ожиріння: як зрозуміти, що прийшов час діяти
Як вирахувати ожиріння й межі нормальної та надмірної ваги? Для цього у клінічній практиці використовують спеціальний критерій — індекс маси тіла (ІМТ). Він показує, скільки кілограмів припадає на один квадратний метр площі (кг/м²).
Щоб оцінити свій ІМТ, необхідно величину ваги в кілограмах розділити на величину зросту в метрах у квадраті. Формула має такий вигляд:
маса (кг)/зріст (м²) = ІМТ
(приклад: 88 кг/ 1,7м*1,7м = 30)
Тепер порівняйте свій результат із даними таблиці.
ІМТ
Характеристика маси
Ризик супутніх захворювань
<18,5
знижена маса
ризики пов'язані з недобором ваги
18,5-25
нормальна вага
звичайний
25-30
надмірна маса
підвищений
30-35
ожиріння I ступеня
підвищений
35-40
ожиріння II ступеня
високий
40-50
морбідне ожиріння III ступеня
надзвичайно високий
50-60, 60>
суперожиріння
надзвичайно високий
Показник ІМТ можна використовувати для орієнтовної оцінки. Важливими є й інші показники — розподілення жирової тканини, співвідношення м'язів і жиру тощо. Тому для діагностики лікарі використовують й інші методи та індекси.
Для встановлення точного діагнозу та проведення комплексного обстеження організму треба звернутися до фахівців. Центр метаболічної хірургії у Києві під керівництвом кандидата медичних наук, баріатричного хірурга Андріана Рейті успішно лікує ожиріння будь-якого ступеня. Ви завжди можете звернутися за консультацією та пройти повне обстеження, після якого команда лікарів обере оптимальний спосіб лікування.
Коли потрібне хірургічне лікування ожиріння
Як позбутися ожиріння — це питання хвилює багатьох людей із зайвою вагою. Якщо жорсткі дієти, фізичні навантаження та інші способи схуднення не дають бажаного стійкого ефекту, оптимальним варіантом може стати хірургічна операція.

Баріатрична хірургія — це особливий вид оперативних втручань у роботу шлунково-кишкового тракту, що дозволяє зменшити кількість калорій, які споживає людина, та обмежити їхнє всмоктування в кишечнику.
Лікування ожиріння в Києві за допомогою баріатричних операцій призначається відповідно до значень індексу маси тіла:
- ІМТ >40 кг/м2 незалежно від наявності супутніх захворювань;
- ІМТ >35 кг/м2 за наявності супутніх захворювань (цукровий діабет 2 типу, артеріальна гіпертензія, синдром обструктивного апное сну, дегенеративні патології суглобів тощо).

Коментар від Андріана Рейті
кандидат медичних наук,
головний хірург Центру метаболічної хірургії
Сьогодні є багато ефективних хірургічних методів зниження ваги. Вони дозволяють позбутися зайвих кілограмів, підвищити якість життя, мінімізувати ризики смертності від супутніх захворювань.
Хірургічне лікування ожиріння 1, 2, і 3 ступенів проводиться за умови неефективності раніше проведених консервативних заходів — недостатнє зниження ваги, повторний набір, недостатня компенсація супутньої патології. Після баріатричної операції та за умови дотримання всіх рекомендацій лікаря результат буде стійким і тривалим.
Команда лікарів нашого Центру працює із пацієнтами у віці від 18 до 64 років. Ми проводимо рестриктивні операції (спрямовані на зменшення об'єму шлунка, що дозволяють зменшити кількість їжі) та шунтуючі операції (завдяки їм поряд з зменшенням порції їжі із процесу травлення виключається сегмент тонкої кишки і зменшується площа всмоктування поживних речовин). До рестриктивних операцій належать, наприклад, бандажування та SLEEVE резекція шлунка при ожирінні. До шунтуючих — мінігастрошунтування, Ру гастрошунтування, біліопанкреатичне шунтування операція SADI-S. Гастрошунтування поєднує в собі рестриктивний і шунтувальний ефекти.
Період відновлення після баріатричних операцій нетривалий — буквально через 2-3 дні пацієнт може виписатися зі стаціонару та повернутися додому.
Вибір способу оперативного втручання залежить від стадії, супутніх захворювань і харчової поведінки людини. Про всі деталі підготовки до операції, самого хірургічного втручання та реабілітаційного періоду ви дізнаєтеся на консультації у лікаря. Спеціаліст розкаже, як позбутися ожиріння, запропонує ефективні методики та призначить всі необхідні обстеження (аналіз крові, УЗД, ЕКГ тощо).

Хірургічне лікування ожиріння можливе не завжди. До переліку протипоказань належать:
- нездатність пацієнта дотримуватися довгострокових рекомендацій щодо зміни способу життя;
- загострення виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки;
- вагітність та період грудного вигодовування;
- онкологія;
- туберкульоз;
- психічні розлади (важкі депресії, психози, зловживання психоактивними речовинами, нервова булімія);
- незворотні зміни з боку життєво важливих органів (печінкова, ниркова недостатність тощо).
Хірургія ожиріння в сучасному осередку метаболічної хірургії Андріана Рейті — це інноваційні і безпечні підходи до операцій, якісне обладнання й повна інформаційна підтримка у реабілітаційний період. З кожним пацієнтом до та після операції працює команда хірургів, дієтологів, психологів. Ви будете під постійним наглядом досвідчених фахівців.

Ожиріння — це не вирок, операція в Центрі метаболічної хірургії — це ваш шанс на здорове повноцінне та довге життя без зайвих кілограмів. Якщо у вас є зайва вага, не відкладайте візит до лікаря «на потім». Чим раніше ви почнете діяти — тим легше й швидше досягнете бажаного результату. Записуйтеся на консультацію — зробіть перший крок у нове життя!