ОЖИРІННЯ І МЕТАБОЛІЧНИЙ СИНДРОМ

Корисна інформація

                                                                   «Все, що є прекрасне в цьому житті,

                                                                   або аморальне, або незаконне,

                                                                   Або призводить до ожиріння»

                                                                               Оскар Уайльд

            Погодьтеся, що висловлювання Оскара Уайльда чудово характеризує людей ХХІ століття та проблеми нашого суспільства. Ожиріння стало проблемою №1 не тільки в Україні, а й у світі в цілому. Поширеність даного захворювання прирівнюють до пандемії. І це дійсно так, адже надмірною вагою або ожирінням страждає від 10 до 45% населення.

Дехто скаже: «Нічого страшного в цьому не має. В мене така конституція тіла, я себе прекрасно почуваю і не хочу ні в чому собі відмовляти». Але це не так! Наявність у людини ожиріння – це як вершина айсберга, що сягає далеко в глибину та має безліч підводних рифів. Розглянемо дану проблему детальніше та навчимо вас розпізнати симптоми ще на ранніх стадіях.

Відомо, що розвитку ожиріння сприяю багато факторів, також дана патологія поєднується із захворюваннями серцево-судинної системи, дихальної та впливає на обмін речовин. В першу чергу ожиріння нерозривно пов’язане із цукровим діабетом. В основному діабетом ІІ типу (щоб було зрозуміліше – набутим цукровим діабетом), який можна виявити не відразу. Дуже часто люди відчуваю спрагу, сухість в роті, починають вживати велику кількість води, навіть не задумуючись, що це перший дзвіночок про порушення обміну речовин в організмі, який через декілька років проявиться цукровим діабетом та поступовим збільшенням маси тіла. Крім того, дане захворювання проявляється вираженою втомою, загальною слабкістю, сонливістю. Маючи такі симптоми, люди можуть місяцями, роками не звертатися за медичною допомогою, при цьому погіршуючи резервні можливості організму. Якщо ви виявили хоча б один такий симптом, не сидіть вдома, зверніться до медичного закладу та перевірте стан Вашого здоров’я.

Ще один «червоний прапорець», симптом, який повинен Вас насторожити – нічне хропіння. Здавалось б, що, окрім дискомфорту близьким, може викликати хропіння, адже воно нічим не загрожує життю. Але Ви помиляєтесь. За нічним хропінням теж може критись проблема ожиріння. Хропіння стає небезпечним, коли на фоні ожиріння є симптом феномену колапсу гортані під час сну. Цей феномен називається синдром апное сну (іншими словами – зупинка дихання). УВАГА!!! Якщо Ваші рідні відмічають під час сну у Вас гучне переривчасте хропіння, зупинки дихання уві сні, а Ви при цьому відчуваєте розбитість, хронічну втому, швидке наростання маси тіла, ймовірно, Ви страждаєте ожирінням та синдромом апное.

Ожиріння не протікає безслідно. У людей, яких збільшується маса тіла хоча б на 10-15 кг, виникає дискомфорт. Одні відмічають задишку, інші – важкість в ногах або виражений біль в суглобах нижніх кінцівок. В більшості випадків задишка пов’язана із формуванням серцевої недостатності. Інколи цьому передує наявність підвищеного артеріального тиску. Виникненню артеріальної гіпертензії сприяє порушення ліпідного обміну. Напевно, Ви дуже часто чули по радіо та телебаченню про підвищений рівень холестерину, який відкладається на судинній стінці, цим самим викликаючи підвищення артеріального тиску. Не коригована вага тіла, артеріальна гіпертензія лише посилюються негативний вплив на організм та виснажують можливості серця повноцінно функціонувати. При серцевій недостатності розвиваються набряки на ногах, посилюється важкість при ходьбі. Крім цього, може з’явитися біль у суглобах та м’язах, що пов’язаний із збільшенням тиску на поверхню та пошкодженням функціонування м’язових волокон в результаті формування метаболічного синдрому. Метаболічний синдром – це поєднання ожиріння, цукрового діабету (інсулінорезистентності), артеріальної гіпертензії.

Наявність метаболічного синдрому при ожирінні – це так звана незворотна точка, що замикає коло та посилення хоча б одного симптому викликає погіршення загального стану в 10 разів. Дорогі читачі, будьте пильними, не втрачайте власного здоров’я! Адже це найцінніше, що у Вас є. Боріться за своє здоров’я!

Методів боротьби є декілька: самостійно та за допомогою лікарів. Якщо ви маєте надмірну вагу чи страждаєте на ожиріння, почніть із самого себе. Подивіться навколо себе та поставте декілька питань:

  1. Яке у мене харчування?
  2. Ця їжа корисна?
  3. Який у мене спосіб життя?
  4. Що я можу зробити?

Отже, почнемо з першого питання. Проблема харчування чи не найголовніша. Із розвитком фаст-фудів дане питання ще більш загострилось. Нераціональне, незбалансоване харчування призводить до порушення обміну в організмі, сприяючи розвитку ожирінню. Споживання фаст-фудів, жирної їжі, надмірної кількості вуглеводів має велику кількість калорій, а відсутність фізичного навантаження, малорухомий спосіб життя призводять до формування позитивного енергетичного балансу. Позитивний енергетичний баланс – це залишок кілокалорій, які перетворюються організмом в додаткові кілограми до маси тіла. Ви запитаєте: що ж мені їсти, щоб не збільшувалась маса тіла або навіть зменшилась?

Для цього необхідно притримуватись низькокалорійної дієти. В середньому кількість ккал /добу не повинна перевищувати 1500 – 2000 ккал, при умові мінімальних фізичних навантажень. У випадку відсутності фізичної активності кількість кілокалорій розраховується індивідуально. Прийом їжі повинен бути дробним – 6-7 разів на добу. Необхідно виключити споживання  жирної їжі. Це стосується свинини, індичатини, качки, споживання жирних бульйонів, жирних сортів риби, масла, сметани. Окрім цього, необхідно відмовитись від хлібобулочних виробів, макаронів, вареників, пельменів, тортів, тістечок. Зменшити споживання швидко засвоюваних вуглеводів. Це стосується цукерків, шоколадних виробів, морозива та інше. Рекомендовано зменшити споживання солі. До продуктів, що рекомендуються для споживання, відносять: яловичина, курятина, кролятина, риба хек, вівсяна, гречана крупа, геркулес, кефір, знежирений творог, овочі, фрукти. Це ще не повний перелік рекомендацій. За більш детальною інформацією чи корекцією раціону необхідно консультуватися в дієтолога.

Не менш важливим етапом щодо зменшення ваги є зміна способу життя. В сучасному техногенному світі все зроблено для того, щоб людина менше рухалась, робила більше, але витрачала при цьому менше енергії. Саме тому із технічним проривом збільшилась частка захворюваності на ожиріння. Рекомендовано збільшити фізичну активність та фізичні навантаження.

На перший погляд досить прості рекомендації, дотримуючись їх можна коригувати власну вагу. Але існують випадки, коли організм уже не спроможний відновитись самостійно, так як процес перетнув незворотну точку. В такому випадку необхідна стороння лікарська допомога. Щоб зменшити масу тіла та покращити якість життя, необхідно звернутися за допомогою хірурга. Протягом останнього десятиліття відмічався розвиток баріатричної хірургії, що дає шанс на краще життя людям із ожирінням. Існує безліч різновидів оперативного втручання, вибір того чи іншого способу підбирається індивідуально.

На останок хотіло б Вас застерегти: цінуйте здоров’я, не бійтеся звертатися до лікарів, в тому числі хірургів. Інколи одне оперативне втручання може врятувати Ваше життя та змінити його на краще!

 

P.S: якщо ви виявили хоча б один симптомів, чи турбує стан Вашого здоров’я, не бійтеся звернутися за допомогою та проконсультуватися.

Written by Tkachuk O.

 

 

Хочете дізнатися більше?