Фізична активність після хірургії зайвої ваги

 

Хірургія зайвої ваги – це хірургічна процедура,яка призначена для того, щоб людина втратила зайву масу тіла. Первинне уявлення про процедуру полягає в тому, щоб фізично зменшити споживання калорій шляхом зміни структури шлунково-кишкового тракту шляхом проведення шлункового шунтування або рукавної резекції.  Немає сумнівів щодо важливості хірургічної частини процедури; проте важливими також є  прийняття фізично активного способу життя разом із здоровими харчовими звичками, які мають вирішальне значення для довготривалого успіху та поліпшення здоров’я після операції.

 

Перед операцією

Найкраще, що може зробити пацієнт – це почати програму вправ (наприклад, почати ходити) перед операцією. Цей крок допоможе вам знизити вагу, покращити стан серця і, таким чином, звести до мінімуму ризик ускладнень у хірургії. Це також допоможе вам створити режим, який ви зможете відновити після відновлення. Однак, дуже важливо контролювати рівень активності, а не пригнічувати ресурси вашого тіла. Не забувайте про майбутню інтервенцію. Вправи перед хірургічним втручанням допоможуть вам підготуватися до хірургії зайвої ваги як фізично, так і розумово.

 

Перші кілька днів після операції в лікарні

Відновлення після операції з втрати ваги залежить від типу операції. Вона може бути виконана з використанням лапароскопії, яка є мінімально інвазивним підходом, або як відкрита операція з використанням скальпеля і відкриття черевної порожнини. Після лапароскопічної операції ви відчуєте менше болю і зможете повернутися до щоденної діяльності раніше. Відновлення після відкритої операції займе більше часу, тому ще важливіше почати ранню реабілітацію. Вид втручання також визначає кількість фізичної активності після операції, починаючи від пари днів для лапароскопічної процедури до пари тижнів після відкритої хірургії.

Ваша фізична активність під час перебування в лікарні після процедури повинна бути дуже обережною. У перший день після операції вас спонукають робити дихальні вправи, змінювати положення в ліжку, сидіти, а то й старатися вставати і гуляти. Спочатку ви можете не відчувати себе добре, щоб рухатися, але дуже важливо спробувати це зробити найкращим чином і робити якомога більше, поки не зможете піти навколо. Такі заходи сприяють кровообігу та запобігають утворенню тромбів. Тренування також скорочує час відновлення пацієнтів, які втрачають вагу, і зменшує ризик інших післяопераційних ускладнень. Проте, слід бути обережним, надмірна фізична активність може призвести до розриву швів, грижі та кровотеч. Час у клініці має вирішальне значення для відновлення після втручання, тому дуже важливо бути обережним у сприянні та контролі збільшення вашої фізичної активності.

 

Перші кілька тижнів вдома

Протягом перших кількох тижнів після операції ви будете швидко худнути через зменшення споживання калорій, у зв’язку із зменшенням кількості іжі,що ви їсте. Завдяки цьому ваше тіло, природно, прагне до енергії,яку воно буде отримувати з ваших м’язів. Це означає, що при втраті ваги ви також втратите м’язову масу, що призведе до порушення функції органів та тіла. Фізична активність збільшує вашу м’язову масу, тому ваше тіло буде поступово переходити від використання м’язового депо і почне використовувати замість жирове депо. Тому тренування необхідне для збереження м’язової маси тіла і зниження жирової маси навіть після того, як операція вже була проведена.

Після повернення додому з лікарні, починайте повільно і поступово збільшувати свою фізичну активність. Прогулянка по будинку, виконання деяких легких домашніх робіт, заохочення використання сходів. Прогулянка – це одна з найкращих вправ для людей з надмірною вагою, оскільки вона мінімально навантажує суглоби ризик болю в суглобах та пошкодження кінцівок низький. Ви можете почати ходити 10 хв на день, відпочити, коли це необхідно, і поступово збільшувати час прогулянки та відстань. Можна також відслідковувати ваш прогрес за допомогою крокоміра або додатка на вашому смартфоні, що буде мотивувати вас.  Отже, перші пару тижнів слід зосередитись на тому, щоб повернутися до виконання ваших звичайних щоденних заходів.

Через два-чотири тижні після процедури, якщо ваш лікар каже, що все в порядку, ви можете розпочати або продовжити програму тренувань. Починайте поступово, вибирайте ті види фізичних вправ, які вам подобаються, оскільки ви, швидше за все, будете дійсно дотримуватися їх. Це включає в себе прогулянку, плавання, танці, велосипед, йогу тощо. Плавання підходить для людей із поєднаними проблемами. Ви можете почати плавати, коли всі рани повністю зажили, як правило, через 2-3 тижні. Щоб знизити ризик розвитку грижі, треба уникати високо енергійних вправ протягом трьох-шести тижнів після операції. Це включає в себе підйом будь-яких вантажів понад 10 кг, здійснюючи поштовхоподібні або тягнучі рухи, наприклад, під час роботи з пилососом  або іншої  домашньої роботи з піднятою рукою. Також ви повинні уникати будь-яких контактних видів спорту у цей час. На завершення, підтримка досягнутої ваги здійснюється  лише при дотриманні зміненого способу життя.

Збільшення і відновлення фізичної та соціальної активності є індивідуальним. Зазвичай після шлункового шунтування або рукавної резекції ви не зможете йти на роботу протягом деякого часу в залежності від виду роботи. Як правило, це займає два тижні для роботи в офісі та до 4-6 тижнів для більш фізично вимогливого робочого місця. Якщо ви не приймаєте жодних ліків, які можуть впливати на вашу здатність водіння, ви матимете можливість їхати через два тижні після операції.

Важливо відзначити, що ви зможете відновити сексуальну активність, коли ви відчуєте себе фізично та емоційно стабільним. Для молодих батьків важливо пам’ятати, що підйом та гра з дітьми можуть бути більш напруженими вправами, ніж це здається. Це може призвести до деяких ненавмисних та  несприятливих наслідків, якщо це робиться необережно протягом перших тижнів після операції. Хоча фізична активність індивідуально визначає соціальну інтеграцію, її слід заохочувати, оскільки це допомагає вам краще  адаптуватися до змін після процедури.

 

 

Довгострокові вигоди від вправ

Вправи – це одні з найважливіших компонентів загального оздоровлення людини. Фізична активність допомагає підтримувати і розвивати м’язову силу і тонус, витривалість, сприяє стабільності суглобів і підвищує міцність кісток. Крім того, вправи знижують артеріальний тиск і знижують ризик розвитку серцевих захворювань, діабету; ризик деяких видів раку також зменшується. Багато соматичних порушень, депресії та когнітивні розлади- все покращується за рахунок збільшення фізичної активності. Також повідомляється, що люди відчувають психічне покращення, підвищений настрій, підвищену впевненість у собі, благополуччя та зменшення стресу за рахунок вправ. Підбиваючи підсумок, можна сказати, що  фізичні вправи є не тільки необхідними для успішного забезпечення вашої зниженої маси тіла, але також не менш важливими для загального здоров’я та благополуччя.