Біліопанкреатичне шунтування

На даному етапі розвитку медицини баріатрична хірургія є найбільш складною, але і найбільш ефективною методикою при лікуванні ожиріння. Біліопанкреатичне шунтування відноситься до комбінованих операцій, що поєднують у собі рестриктивний компонент (зменшення об’єму шлунку) і шунтування (реконструкція тонкої кишки).

Першим етапом виконується «рукавна» резекція шлунка для зменшення його об’єму зі збереженням фізіологічного пасажу їжі через сфінктери шлунку. Далі проводиться реконструкція тонкої кишки для виключення більшої її частини з травлення.

В результаті спостерігається комбінований ефект. Їжа, що потрапляє в зменшений шлунок, швидко викликає відчуття насичення, а виключення частини тонкої кишки сприяє меншому всмоктуванню жирів.

При даній методиці практикується одночасне видалення жовчного міхура і червоподібного відростка для запобігання ускладнень та повторних операцій.

Післяопераційна дієта така ж, як і при звичайному гастрошунтуванні. Перший тиждень – рідка їжа. Другий – рідке пюре. Третій – поступове повернення до звичайного режиму харчування. Втрата маси тіла продовжується переважно перші 16-18 місяців після операції і досягає 70-77% від надлишкової ваги. У деяких випадках спостерігається повернення показників до ідеальних цифр.

Переваги біліопанкреатичного шунтування:

– Найстійкіши результат з усіх оперативних методик.

– Найбільш виражена позитивна динаміка супутніх захворювань викликаних надлишковою массою тіла (Цукровий діабет ІІ типу, Артеріальна гіпертензія, захворювання опорно-рухового апарату, дисфункція яєчників, варикозна хвороба)

– Не потрібні обмеження в підборі продуктів починаючи з 3-4 тижня після операції.

Недоліки:

– Можливі ускладнення, як і після будь-яких баріатричних операцій.

– Спостерігається хронічний дефіцит вітамінів і мікроелементів, який вимагає постійної корекції.

– Близько 3-5% пацієнтів потребують повторної операції для збільшення відділу тонкої кишки, що бере участь у травленні.

– Регулярне спостереження у хірурга та гастроэнтеролога.